Za sistem lahko uporabite Java FRN program na Windows ali Linux racunalnikih (Raspberry Pi...)
Server: pmr.si, vrata 10024, soba Slovenija.

Pod settings->Radio se zgledujte po prilozenih fotografijah in spisku:

Izbira Gateaway (prehod), Band/Channel vpisete frekvenco in CTCSS ton, PTT skonfigurirate glede na COM prozenje. Ce prozite preko VOX, pustite prazno vrstico.
COS nastavitve so za VOX. Druga stevilka ponazarja moc signala, ki je potrebna, da odpre squelch v programu Java FRN. Pri meni se obnese 500, odvisno od konfiguracije.

Nas sistem prehodov uporablja vrednost Carrier Lost Time 1500, torej prehod caka 1.5 sekunde na morebitno nadaljevanje signala in ne preda povsem takoj mikrofona naprej. To zelimo.
Druge opcije imajo zelo dobro razlago z lebdenjem miske nad vnosnim poljem. Se enkrat, za zacetne vrednosti si poglejte sliko, nato prilagodite po zelji z izjemo Carrier Lost Time.

Izberite prave naprave pod Audio IN in Audio OUT.
Pod sounds lahko dodate roger beep, ki se predvaja le uporabniku PMR postaje, ne pa cez konferencno sobo. To je super, ker lahko tako vemo, kdaj smo odprli prehod s postajo. To je opcija Sound Courtesy. Kliknite na enabled in izberite zvocno datoteko (kako svojo, ima pa program eno mapo prednalozenih pod subprocess->sounds).

Pod Miscellaneous lahko izberete opcijo, da se program ob zagonu avtomaticno poveze v sobo.

Poglejte na postajo, katere audio izhode ima za mikrofon in zvocnik, obicajno so na strani. Za Baofeng, Kenwood, Quansheng itd. so obicajno 2.5mm za zvocnik in 3.5mm za mikrofon.

Za VOX priklop boste potrebovali 2.5mm na 3.5mm audio kabel dolzine 1-2m, 3.5mm na 3.5mm audio kabel dolzine 1-2m.

Kabel iz izhoda za zvocnik postaje gre v vhod za mikrofon racunalnika, tisti za mikrofon postaje pa v zvocnik racunalnika. V kolikor nimate vec prostih vhodov na racunalniku, lahko kupite USB zvocno kartico: klikni za primer. To preprosto date v USB vhod racunalnika. Na Baofengu, Quanshengu potrebujete tudi ground loop izulator. Tega daste na zico za izhod zvocnika postaje. Zakaj? Baofengi so tako narejeni, da so sicer vedno na oddaji, baje neka fora z ozemljitvijo mikrofona in zvocnika.

Za COM prozenje potrebujete le AIOC adapter ali home made resitev, ki jo preprosto vklopite v audio izhode postaje, usb konec pa v racunalnik.

Ko zvok deluje, je potrebno nastaviti le se glasnost. Tu nastavljamo dve vrednosti, ena je glasnost iz postaje na racunalnik, to naredimo z vrtenjem gumba na postaji. Drugo glasnost iz racunalnika v postajo pa nastavimo na racunalniku, opcij je ogromno. Auto Gain Control v programu Java FRN uporabite SELE potem, ko ze nastavite zadovoljive nivoje brez AGCja.

Zvok je najlazje testirati z uporabo telefonske aplikacije in druge postaje, s katero oddajate na prehod in se cez telefon poslusate ter obratno. Za to je narejena soba RTLSDR RX Only na nasem strezniku.

Ce je vseskozi prisoten brum, pri meni se je to zgodilo na Orange Pi mikroracunalniku, ko sem iztaknil HDMI kabel, je opcija ozemljitev racunalnika. Vzel sem tanko zico, jo peljal do vodovodne cevi radiatorja, drug konec pa polozil na USB prikljucek. Brum odstranjen :).

Po koncanem nastavljanju se prestavite v sobo SLOVENIJA.

Na Linux sistemih je dokaj preprosto nastaviti moznost, da se program samodejno zazene od zagonu sistema, jaz imam zato izdelano kar skripto zazeni_FRN.sh, ki se zazene preko systemctlja. Za nastavitev glasnosti alsamixer, te nastavitve je potrebno shraniti z ukazi v terminalu. Za nevesce: vprasajte ChatGPT za pomoc pri Linuxu!

Moja konfiguracija: Orange Pi 3LTS, USB zvocna kartica z VOX nastavitvami, Baofeng 888s, samodejni zagon programa in roger beep na izhodni strani.

Eko. Tole mi je vzelo kar dosti casa za napisat. Ce koga moti uporaba radioamaterskih postaj, samo v vednost da je postopek enak tudi za PMR Motorole in druge postajce. Prosim, dajte vprasat ce se kje zatakne, kaj ni jasno ali je nekaj fino podebatirat, tako da se navodila ustrezno predelajo. Poleg tega, prosim tudi vse, ki postavljate lokalne ali regijske prehode (hribi z vecjim dometom), da sporocite in skupaj dolocimo nek kanal.

Izdelam lahko shemo pokritosti signala z dolocene tocke, tako da se ne bi kaka prehoda med sabo "tepla".

Tudi ce ne zelite postaviti sistema sami, imate pa na razpolago kako koco v visjih krajih, se priporocamo za informacije, mogoce pa lahko tam prehod uredimo mi.

POMEMBNO!

Modulacija PMR postaj mora biti nujno nastavljena na NFM (12.5KHz), sicer bo spricala se na sosednje kanale in zvok bo slab.
Enako velja tudi za CB prehode, ki pa so prav tako popularna integracija v FRN sistem!

NAVODILA ZA POSTAVITEV PMR PREHODA PREKO jFRN PROGRAMA






Samodejna povezava v mrezo ob zagonu
Roger beep OUT (ne v sistemu ampak nazaj postaji!)
Primer VOX nastavitev
Primer nastavitev Audio IN
Primer nastavitev Audio OUT
PMR446 Slovenija - 2024  |  Vse pravice pridrzane